12 Nisan 2021

2252

Hayvanların Online'da Sesi Siz Olun!

HAYVANLARIN ONLINE SESİ SİZ OLUN!

Ateş Böceği Derneği olarak bugün sizlere bizim de destek verdiğimiz, çok yararlı ve kullanışlı bulduğumuz Türkiye genelinde kullanılan bir uygulamadan bahsedeceğiz.

Uygulamamızın adı: Helpimal.


Helpimal Nedir?

   Helpimal, sokak hayvanlarına yardım etmek amacıyla oluşturulan konum bazlı çalışan bir uygulama. Peki nasıl yardım ediyorsunuz? Diyelim ki sokakta yürürken yardıma muhtaç bir hayvan ile karşılaştınız ancak herhangi bir sebepten ötürü o an yardım edemiyorsunuz. İşte buradaki çaresizliğimize Helpimal yetişiyor. Helpimal sayesinde minik dostumuzun fotoğrafını çekip, Helpimal uygulamasına yüklüyoruz ve biz yardım edemesek bile diğer hayvanseverlere bunu bildirebiliyoruz. Bu sayede yardım edebilecek kişiler kolayca dostumuza ulaşıp yardım edebiliyor. Helpimal hem o an minik dostlarımıza yardım edemediğimiz için duyduğumuz üzüntüyü yok ediyor hem de yardım etmek isteyen ama yardıma muhtaç hayvan bulamayan hayvanseverlere kaynak sunuyor. Üstelik Helpimal’da yardıma muhtaç sokak canımızı bildirebilmenin yanı sıra kayıp evcil hayvan bildirimi, sahiplendirme bildirimi, mama ihtiyacı bildirimi ve aklınıza gelebilecek her türlü hayvanlarla ilgili yardım çağrısını oluşturabiliyorsunuz.


Yaşadığımız şu teknoloji çağında, hepimizin elinde telefonlar varken ve minik dostlarımıza yardım etmek Helpimal sayesinde bu kadar kolayken kimsenin bu güzel uygulamaya kayıtsız kalacağını düşünmüyoruz. Ateş Böceği Derneği olarak biz de bu zamana kadar sokak hayvanları için birçok proje gerçekleştirdik ve sokak hayvanları yararına düşünülüp, gerçekleştirilen böyle projeler gördükçe çok mutlu oluyoruz. Üstelik Helpimal bu zamana kadar 120’den fazla hayvana yardım ulaştırmış, 535 kg mama dağıtımı yapmış ve 50.000’den fazla hayvanlarla ilgili görevleri tamamlamaya vesile olmuş. Biz neden bu güzel yardımlara bir sayı daha eklemiyoruz? Unutmayalım ki onların bize olduğu kadar bizim de onlara ihtiyacımız var.

Gelin bir de uygulamamız nasıl kullanılıyor ona bakalım.


Helpimal Nasıl Kullanılıyor?

Uygulamayı kullanmak çok kolay. App Store veya Google Play Store’dan Helpimal uygulamasını telefonunuza indiriyorsunuz. Sonrasında yardıma muhtaç dostumuzun fotoğrafını çekip, uygulama ekranına gerekli açıklamayı yazıp (üşümüş, aç ve susuz, kayıp vb.) bildirim yapıyorsunuz. İşte bu kadar. Helpimal zaten konum bazlı çalışan bir uygulama olduğu için ekstradan adres girmenize gerek kalmıyor, Helpimal hallediyor. Yakınlardaki hayvansever kişilere bildiriminiz anında gidiyor ve bu kişiler eğer bir müdahale de bulundularsa, uygulamaya müdahaleyi gösteren bir fotoğraf yüklüyor. Siz de bu fotoğrafı görebiliyorsunuz. Yani her zaman yardım edemesek de bazen Helpimal sayesinde yardıma vesile olmuş olabiliyoruz.


Helpimal’ın Eğlenceli Ara Yüzü Görevler ve Düellolar Nedir?

   Uygulamada hayvan sevgisini ve bilincini geliştirmek için günlük görevler ve düello bölümü var. Hayvanlarla ilgili verilen günlük görevleri tamamladığınızda günde birden fazla mama ödüllü gerçekleşen düellolara katılma şansı yakalıyorsunuz. Haftaiçi Helpimal, bireysel kullanıcıları için günlük düellolar sunarken; haftasonu topluluklar için düellolar gerçekleşiyor. Helpimal’da bir topluluk kurabileceğiniz gibi aynı zamanda da mevcut bir topluluğa üye olabiliyorsunuz. Bu sayede topluluğunuzla birlikte, diğer topluluklara karşı yarışıyor ve sokak canlarımız için mama kazanabiliyorsunuz.

Düellolar şu şekilde gerçekleşiyor. Tam düello saatinde karşınıza bir soru çıkıyor. Bu soruyu en hızlı ve doğru cevaplayan kişi haftaiçi kendisi kazanıyor, haftasonu da topluluğuna mama kazandırıyor. İşte mama kazanmak bu kadar kolay ve eğlenceli!
Bağış YapınX