İsminiz neden Ateş Böceği

Ateş böcekleri,  dünyanın en senkronize şekilde çalışabilen hayvanlarıdır. Biz de aynı ateş böcekleri gibi senkronize şekilde çalışmak ve karanlığa ışık götürmek istiyoruz. Bu yüzden de bu ismi tercih ettik.

Cicero demiş ki: “Karanlığa küfredeceğine bir mum yak.” Aslında bizim de yapmaya çalıştığımız şey bu…

Ateş Böceği sadece öğrencilerden mi oluşuyor?

Ateş Böceği Gönüllülerinin çoğu öğrencilerden oluşmakta. Bunun en büyük etkenlerinden biri yapılanmalarımızın çoğunun Üniversite Toplulukları olması

Herhangi bir siyasi bağlantınız var mı ?

En önem verdiğimiz kural ; Hiçbir siyasi, dini ve ayrıştırıcı unsur barındırmamak… Herkesin siyasi, dini görüşüne saygılıyız. Buraya gelen tüm gönüllülerimizin amacı Hayvan hakları, köy okulları ve çevre haklarıysa tek önemli olan şey budur. Bir araya gelelim ve topluma değer katalım.

Diğer STK'lerden farkınız nedir?

Kurucu üyeleri ve gönüllü ekibi tamamen üniversite öğrencilerinden oluşmaktadır. Bu sayede dinamik beyinlerle aynı hayali farklı gözlerle görüp projeleri en iyi şekilde ortaya koyabiliyoruz. Birlikte değer katmak istiyorsak birlikte çalışmak zorundayız. Her gönüllümüze hep söylediğimiz şey; Ateş Böceği’nde gönüllü olmak zorunda değilsiniz. Değer katmak, değiştirmek istiyorsanız gönüllü olmak zorundasınız. Bu sebeple siz kendinizi nerede mutlu hissediyorsanız orada gönüllü olun. Eğer orası Ateş Böceği ise seni aramızda görmek istiyoruz.

Bu işten para kazanıyor musunuz?

Ateş Böceği’ndeki herkes gönüllü olarak çalışmaktadır. Profesyonel hiçbir çalışanımız yoktur. Bu sebeple para kazanmıyoruz. Herkes gönüllü

Sadece hayvanlara mı yardım ediyorsunuz?

İlk kurulduğumuzda Hayvanlarla ilgili çalışmalar yapıyorduk. Zamanla gelişimin sadece tek bir yerle sınırlı olmayacağını ve tüm canlılara değer katmamız gerektiğini anladık. Öncelikle çalıştığımız alan Hayvan Hakları, Dezavantajlı Çocuklar ve Doğa Çalışmaları…

Maddi desteğe ihtiyacım var, yardımcı olur musunuz ?

Ateş Böceği ; hayatını öğrenci olarak sürdüren gençlerden oluşmaktadır. Yaptığımız çalışmaların tamamını bağışçılardan gelen desteklerle yürütmekteyiz. Maalesef maddi destek sağlayacak bir kaynağa sahip değiliz.

Ne için çalışmalar yürütüyorsunuz?

Sokak Hayvanlarının yaşam şartlarını iyileştirecek projeler  yürütüyoruz. Dezavantajlı çocukların gelişimi için projeler yürütüyoruz. Doğa ile ilgili toplumu zenginleştirecek projeler üretiyoruz.

Temel amaccınız nedir?

Bu soruya tek bir cevap vermemiz zor olabilir.İstediğimiz yolda çöp gördüğünde rahatsız olacak, hayvanların aç olduğunu anladığında kendine dert edinecek, elindekini paylaşınca mutlu olacak bir gelecek yaratmak. Bunun için çalışıyoruz. Sensiz başarmamız mümkün mü?  Asla…

Barınağınızın konumu nedir?

Biz bir barınak değiliz. Denizli merkezde kurulmuş ve şuan 15 şehirde gönüllü çalışmalar yürüten gençlerin oluşturduğu bir derneğiz. Tüm Barınaklar bizim. Onları güzelleştirecek olansa bizleriz.

Üyelik ücreti var mı?

Resmi dernek üyeliğimiz için belirlediğimiz bir ücret var. 3 ayda bir 20₺ üyelik aidatı almaktayız. Bunun dışında herhangi bir üyelik ücretimiz yoktur. Gönüllü çalışmalarımıza katılan kişilerden bu ücreti almamaktayız. 

Üniversite bitince ayrılmak zorunda mıyım?

Pazara kadar değil mezara kadar Ateş Böceği! Sen Ateş Böceği’nden ayrılmak istemediğin sürece seni kimse ayıramaz. Bunun kararını bir tek sen verebilirsin. 

Üye olurken neden kişisel bilgilerimi veriyorum?

Sizden aldığımız bilgileri bizimde bağlı olduğumuz Dernekler Müdürlüğüne bildirmemiz gerekiyor. 

Yaş sınırlaması var mı?

Yaptığımız iyilikler için herhangi bir  yaş sınırlamamız yoktur.

Ayrılmak istediğim zaman gruplardan çıkmam yeterli mi?

Resmi üyemiz isen ayrılacağına dair bir dilekçe doldurman yeterli. Eğer resmi bir üyeliğin yoksa bağlayıcı herhangi bir şey yoktur. Bu sebeple gruptan çıkman yeterli

Bağış için belli bir miktar var mıdır?

Belirli bir miktarımız yoktur.Dilediğiniz miktarda bağış yapabilirsiniz.

Sertifikaları bir yerde kullanabilir miyim?

Sertifikalarımız eğitim sertifikası değildir. Sadece bağış yaptığınıza dair bir belgedir.

Bağış yaptığımda bu para nerelerde kullanılacak?

Bu soruya direkt şu proje için diye söylememiz mümkün değil. O an aktif olarak yaptığımız hangi proje var ise onun ihtiyaçları için kullanmaktayız. Siz bağış yaparken ben sadece şunun için kullanılması istiyorum derseniz, bağışınızı sadece o proje için kullanabiliriz.

Sizden kedi köpek sahiplenebilir miyim ?

İnstagramda @atesbocegisahiplendirme sayfamızdan sahiplendirme yapmaktayız.

Herkese sahiplendirme yapıyor musunuz?

·        Sahiplendirme çalışmalarımızı sadece sosyal medya platformumuzdan yapıyoruz. Patili bir dost sahiplenmek isteyen @atesbocegisahiplendirme hesabını inceleyebilir.
Eğer siz sahiplendirmek istiyorsanız bilgilerini gönderin ve sayfada paylaşalım.

Cins kedi, köpek istiyorum sizde var mı?

Bizim için tüm patili dostlar aynıdır. Herhangi bir cins ayırt etmeden ihtiyacı olan tüm dostlarımıza destek olmaya çalışıyoruz. Bu sebeple böyle bir talepte lütfen bulunmayın.

Sokakta hasta, yaralı kedi/köpek buldum alıyor musunuz ?

Bizlerde sizin gibi gönüllü çalışmalar yürütmekteyiz. Bu konuda yardıma ihtiyacı olan patili dostlarımızı gücümüzün yettiği kadarıyla desteklemeye çalışıyoruz. Biz bir ihbar hattı değiliz. “Burada yaralı bir hayvan var gelip ilgilenir misiniz?” demek bir hayvanseverlik değildir. Lütfen patili dostumuzun iyileşmesi için mücadele edin. Biz bu mücadelenizde her zaman yanınızda olacağımızın sözünü veriyoruz.

İş yerinde/sitemizde çok fazla kedi/köpek var ne yapmalıyım?

Öncelikle sevin. En çok ihtiyaçları olan şey sevgidir. Susuz kalmışlarsa su verebilirsiniz. Açlar mı diye bir kontrol edin. Karınlarını doyurun. Belki 1 tanesini siz sahiplenebilirsiniz. Çevrenize sahiplendirebilirsiniz. Ponçik, tatlı bir kedi ile yaşamanın keyfine varabilirsiniz. Veya sabahları sabah sporunu minnoş bir köpekle yapmak? Gerçekten keyfi başka…

Yavru kedi/köpek buldum ne yapabilirim?

Öncelikle hemen alıp yerini değiştirmeyin. Belki annesi onların karnını doyurmak için yiyecek bir şeyler aramaya çıkmış olabilir. Siz onu alıp götürdüğünüzde, annesi dönüp yavrusunu bulamayabilir. Bu konuyu dikkate almalısınız. Eğer böyle bir durum olmadığından emin olduysanız, geçici yuva olabilir veya bir ömür onu sahiplenebilirsiniz. Böyle bir imkanınız yoksa onu sahiplendirebilirsiniz. Ufak bir minnoşu böylesine tehlikeli bir hayatta tek başına bırakmayacağınıza eminiz.

Hasta hayvan buldum. Veterineri karşılayacak maddi gücüm yok. Ne yapabilirim?

Bu konuda öncelikle belediyelerin kliniklerine başvurabilirsiniz. Bunun için beyaz masayı arayarak (183) destek talep edebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey ise tedavinin başından sonuna kadar takipçisi olmanız…

Projeleriniz nelerdir?

Projelerimizi sitemizden inceleyebilirsiniz. Tüm içeriği paylaşıyoruz.

Projelerinize katkı sağlamak istiyorum. Neler yapabilirim?

Projelerimize 3 farklı şekilde destek olabilirsiniz.
- Bağış yaparak maddi destek sağlayabilirsiniz. Ayni bağış yaparak ihtiyaç karşılayabilirsiniz.
- Gönüllü olabilir, projelerde aktif rol alabilirsiniz.
- Derneğimizi duyurabilir, destekçi bulabilirsiniz.

Projelerden nasıl haberdar olabilirim?

Bunun için duyuruları paylaştığımız telegram grubumuza katılabilirsiniz.Ateş Böceği Derneği'nin Tüm Türkiye'deki gönüllülerini Projeler, çalışmalar için bilgilendirme amaçlı kurulmuş bir kanal ; https://t.me/atesbocegidernegi

Yoğun olduğum için her etkinliğe katılamayabilirim. Bu bir sorun teşkil eder mi?

·         Gönüllülük için ayıracağınız zaman tamamen size kalmış. Sonuçta bu bir gönüllülük değil mi?

Bağış YapınX